Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

0
Predslov – Príbeh 1   2   3   4   5   6   7   8   «○»   10   11  
Moja sestra Anina, ako jej hovorím, odišla aj s tetou Máriou Svadbíkovou za akcie „Češi peši do Prahy“. Uvedené heslo razila Ľudová strana Hlinkova.
Anina raz prišla s návrhom, že by rada navštívila našu matku v jej kaviarni na Víznerovej ulici, kde jej predtým pomáhala. Toto stretnutie som jej skutočne za spolupráce mojich priateľov pašerákov bezpečne zariadil. Asi za dva mesiace ma znovu žiadala o spoločnú cestu na Slovensko za našou matkou. Uvedené akcie som vedel vždy perfektne pripraviť.
Z vlaku sme spoločne vystúpili a odišli do domu pána staničného Janečka, kde sme počkali, až sa zotmie. Pri potôčiku, ktorý rozdeľoval našu republiku ČSR na dve krajiny, sme zistili nemilú vec. Bol rozliaty a kamene smerujúce na Slovensko nebolo vôbec vidieť. Sestra okamžite našla riešenie. Mala vysoké kozáčiky a preniesla ma na chrbte so slovami: Preniesť takéhoto chrústika ako ty tie tri-štyri metre pre mňa nie je nič.
Kto mal väčšiu radosť, než naša matka v Bratislave, že nás znovu vidí. Nabalila nás, a preto cesta späť bola samý humor. A bola hladkou záležitosťou súrodeneckej dvojice, nakoľko Sudoměřický potok klesol do svojho pôvodného stavu. Ruka v ruke sme prešli do Protektorátu, ktorý sme spoločne nenávideli. A dnes po takmer 70 rokoch sa pri spomienke na túto udalosť z nášho života vždy spoločne zasmejeme.
Podotýkam, že s mojou sestrou, dnes 85-ročnou, sme na seba počas celého života nemali jedno-jedno-jediné zlé slovo a máme sa radi stále, ako za mlada.


0 komentárov:

Zverejnenie komentára